18 Mart 2013 Pazartesi

Sevdiğim Otomobiller - Mercedes Benz SL (R129)
Kendimi bildim bileli otomobillerden hoşlanırım. Her hangi bir ortamda, bambaşka bir konuda muhabbet ediyor olsam dahi konu bir anda döner gelir otomobillere bağlanır. 

Bunu bir tutku yahut takıntı olarak nitelendirebilir çevremdeki insanlar...bneim içinse yalnızca "doğal"dır otomobil mevzu...Nefesim gibi, kanım-canım gibi...

Otomobiller hakkında bıraksanız sabahtan akşama, günler boyunca sıkılmadan konuşabilir, onlarla vakit geçirebilirim.

Pahalı-Ucuz, Premium-Kitlesel, Hızlı-Yavaş, Büyük-Küçük...Tüm otomobiller bir şekilde ilgi alanıma girer ama bazılarının yeri bende özeldir.

Bu özel otomobilleri zaman zaman Blog'da ve Facebook Grubumuzda  sizlerle "Sevdiğim Otomobiller" başlığı altında paylaşmaktayım malumunuz.

Bugünkü "Sevdiğim Otomobiller" konumuzun üyesinin yeri ise apayrı: İlk defa "Sevdiğim Otomobiller"den birine sahip olma fırsatını elde ettiğim Mercedes SL (R129).

Bundan böyle arasıra "Benim Otomobillerim" ve "Sevdiğim Otomobiller" kategorilerinde yer alan bu konubaşlığının güncellenmesine şahit olacaksınız. Sıkılırsanız hiç çekinmeden modern tabirle "zaplayabilirsiniz"...Garajımın ilk klasik otomobili ve hayatta şimdiye kadar sahip olduğum en özel otomobil hakkındaki paylaşımlarıma dair muhtemel beğenileriniz için de şimdiden teşekkürlerimi sunarım.   

Uzuuuun bir girizgahtan sonra başlayalım "SL Zehrini" zihinlere zerk etmeye ;)
SL kısaltmasının Almanca açılımı: Super Leicht...Türkçesi: Süper Hafif.


Günümüze kadar 6 jenerasyon boyunca sürekli mevcudiyetini ve gelişimini sürdüren SL serisi, bu haliyle hem Mercedes- Benz firması hem de Küresel Otomotiv Endüstrisi için en köklü modellerden biri konumundadır.

Mercedes SL Jenerasyonları:


Üretim Yılları  Jenerasyon   Kasa Kodu   Lakabı
1954-1963       MK1              W198/121     Martı Kanat

1963-1971       MK2              W113            Pagoda

1971-1989       MK3              R107             Dallas

1989-2002       MK4              R129             Bruno Sacco

2002-2012       MK5              R230             Retractable Top

2012-....           MK6              R231             Güncel model/henüz lakabı yok.

Tesla Model 3 Katili Polestar 2 Tanıtıldı

Uluslararası Otomobil Fuarlarının en prestijlisi Cenevre’nin ( #gims ) başlamasına 1 hafta kala, fuarda lansman yapacak birbirinden idd...