23 Mayıs 2014 Cuma

Günün Lezzeti - Morgan Plus 8 (1968-...)

Güneşli bir ilkbahar gününde, ülkenin ve dünyanın acıklı gündeminden bunalan bünyelerimizi biraz rahatlatmak, ihtiyacımız olan yaşam enerjisini bir nebze olsun artırabilmek kabilinden bugünkü "Günün Lezzeti" konuğumuzu köklü bir geçmişe sahip, son derece ateşli bir İngiliz olan Morgan Plus 8 olarak belirledik.  


1910 yılında Henry Frederick Stanley Morgan tarafından kurulan Morgan Motor Company tarafından tamamen el işçiliğiyle üretilen Morgan Plus 8, hali hazırda 2 yıla varan bekleme süreleriyle -sıra ile- satılmakta.


Portföyünde 3 ve dört tekerlekli ve iki ila dört koltuklu modeller bulunan Morgan'ın güncel model gamı içerisinde en kıdemli ve popüler modeli olan Plus 8, 1968 yılından günümüze değin ufak tefek değişiklikler ve iyileştirmelerle ayakta kalmış "Efsane" mertebesinde bir otomobil.


1968 yılında 3.5 litre hacminde karbüratörlü bir V8 motor ve 4 ileri manuel şanzımanla hayata gözlerini açan Plus 8, günümüzde ünlü Alman premium otomobil üreticisi BMW tarafından geliştirilen 4.8 litre hacminde atmosferik beslemeli bir modern V8 ve aynı firmadan tedarik edilen isteğe göre manuel, isteğe göre otomatik (steptronic) şanzımanla hayat serüvenini sürdürüyor. 


2014 model yılı itibariyle araca dair bir kaç teknik veri paylaşırsak, klasik tasarım çizgisini bugün dahi devam ettiren bu eşsiz spor otomobilin güncel performans kriterlerini yakalamakta da hiç zorlanmadığını görebileceğiz.


Motor: 4.8 litre Hacminde Benzin Enjeksiyonlu Atmosferik V8
Şanzıman: 6 ileri Manuel yahut 6 ileri Tam Otomatik (ZF üretimi) 
Çekiş: Arkadan itiş (RWD)
Sınıf: FR (Önden motorlu, arkadan itişli)
Güç: 367 HP
Tork: 490 NM
0-100kms ivmelenme: 4.5 saniye
Azami Hız: 250kms (sınırlandırılmış)
Satış Fiyatı (ABD): 220.000 USD (Türkiye için vergiler eklendiğinde yaklaşık 900.000TL)

Keyifli bir haftasonu geçirmenizi diliyor, sizleri Morgan Plus 8'in eşsiz güzellikteki fotolarıyla başbaşa bırakıyoruz.
Ankara Mahall’de Bulunan Lexus Showroom’unu Gezdik LS500h & ES300h İnceledik

Lexus Türkiye’ye Teşekkürler. Bu ilk bölümdü. İkinci Bölümde Lexus NX300h, Üçüncü Bölümde ise Lexus RX450h Test Sürüşlerimizi i...